Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Diz Kireçlenmesi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz kireçlenmesi kişinin her gün ağrı kesici almasını gerektirecek kadar şiddetli diz ağrısı yaşamasına, diz çevresinde şişlik ve takılmaya yol açan ve kişinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyecek kadar hareketlerini kısıtlayan bir problemdir. Diz ekleminde kireçlenme 35 yaştan itibaren kilo ve travma gibi nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. 

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz eklemi, genişlik ve kıkırdak yüzeyi bakımından insandaki en büyük eklemdir. Aynı zamanda kireçlenmenin en sık rastlandığı eklemdir.  Diz eklemi; medikal tibia femoral, lateral tibia femoral kompartman ve patella femoral eklem olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Diz kireçlenmesi, tibiafemoral ve patella femoral kireçlenme şeklinde görülmektedir.

Vücudun en çok ağırlık taşıyan bölümlerinden biri dizlerdir. Kireçlenme bu nedenle en fazla dizlerde görülmekte ve beraberinde kıkırsak altındaki kemiği, eklem kapsülü ve eklem çevresindeki bağları da etkilemektedir. Diz kireçlenmesi görülen hastalar en çok şiddetli bir ağrıdan şikayet etmektedirler. Bu ağrı nedeniyle kaslarını yeterince kullanamaz hale gelmektedirler. Bu durum kullanılmayan kaslarda incelmelere ve sertleşmelere yol açmaktadır. 

Diz Kireçlenmesi Kimlerde Görülür?

Diz kireçlenmesi 50 yaşın üzerindeki kadınlarda daha çok rastlanan bir problemdir. Ancak günümüzde genel tabloya bakıldığında diz kireçlenmesinin görüldüğü yaşaralığı genişlemiştir. 35 yaş ve altında da diz kireçlenmesine rastlanabilmektedir. Bunun nedeni genellikle kontrolsüz bir şekilde yapılan spor ve aşırı kilo ile dizlere yük binmesi olmaktadır. Diz kireçlenmesi yaşayan hastaların büyük çoğunluğu kilolu kişiler olmaktadır.

Diz Kireçlenmesinin Belirtileri 

 • Şiddetli ağrı 
 • Dizlerde tutukluk
 • Sertlik ve şişlik
 • Şekil bozukluğu
 • Eklemden ses gelmesi
 • Günlük hareketlerin kısıtlanması
 • İleri derecede kireçlenme olan hastalarda

dizlerde gevşeklik ve yarı çıkıklık

 

Diz Kireçlenmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Diz kireçlenmesi günümüzde hareketsiz yaşama ve beslenme şekline bağlı olarak artan obezite ve kontrolsüz yapılan sporlar nedeniyle gençlerde görülmeye başlayan bir bölümlem halini almıştır.

Günümüzde spora olan eğilimin artması söz konusu. Spor bilinçli yapıldığı müddetçe çok faydalı olmaktadır. Ancak pekçok kişi sporu kontrolsüz bir biçimde yapmakta olup; bu durumdizlerde kireçlenme gibi problemlere yol açmaktadır. 

Dizleri kireçlenme gibi problemlerden korumak için yeterli ısınmaları yapmadan girişilen bilinçsiz spor faaliyetlerinden kaçınmak gerekmektedir. ,

Dizlere ne kadar yük binerse diz eklemi o kadar aşınmakta, zorlanmakta ve tahrip olmaktadır. Bu nedenle ideal kiloda olmak diz kireçlenmesinin önüne geçmekte oldukça önemli bir faktördür. 

Diz Kireçlenmesinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Diz kireçlenmesi olan hastalada hastalığın seyri hastadan hastaya çok farklılık göstermektedir.Hastanın romatoid artrit gibi ciddi bir romatizmal hastalığı varsa hastalık hızlı seyretmektedir.

Son aşamaya gelene kadar hastalarda tedavi nedene yöneliktir. Menisküs yırtıkları , ön çapraz bağ kopmaları artroskopik olarak tedavi edilir.Genç yaştaki kıkırdak kopmaları(osteokondritis disssekans) kıkrdak nakli(mozaikplasti) yöntemi ile tedavi edilirler.

Nedeni bilinmeyen(primer) vakalarda tedavi de amaç hastalığın genel seyrini bildiğimiz için mümkün olduğu kadar hastaları geç yaşlarda cerrahi tedavi seçeneği ile karşılaştırmaktır.Amaç ağrılı dizin ağrısını dindirmek olmaz sa azaltmak,hastaya daha konforlu bir yaşam sunmaktır.Bunun için uygulanan tedavi seçenekleri ;ağrı kesiciler (NSAİ ilaçlar),diz egzersizleri, Fizik Tedavi;Eklem içi enjeksiyon tedavileri(eklem sıvısı(hyalüronik asid),P.R.P) dir.

İleri derecede vakalarda cerrahi dışındaki tüm seçenekler uygulanmasına rağmen hastanın Ağrılar dayanılmaz olduğu zaman tedavi seçeneği CERRAHİ’dir.

İstanbul'da bulunan kliniğimizde diz kireçlenmesi tedavisi olmak için 0 (532) 232 93 47 numaralı telefondan arayarak randevu alabilirsiniz.

Gsm : 0 (532) 232 93 47


Adres : Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye

Diz Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diz kireçlenmesinin tek bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanacak tedavi için öncelikli olarak; hastanın yaşına, cinsiyetine, ağrısının şiddetine ve günlük hareketlerinin kısıtlanma derecesi göz önünde bulundurmaktadır.

İlaç Tedavisi

Diz kireçlenmesinin başlangıç aşamasında olduğu hastalarda egzersizler ve ilaç tedavisi hastanın ağrısını azatlmak için genellikle yeterli gelmektedir. İlaç tedavisi basit ağrı kesicileri içermektedir. Kireçlenmenin ileri düzeyde olmadığı hastaların bir kısmında bu uygulama ağrıları azaltmaktadır.

Fizik Tedavi

Diz kireçlenmesi tedavisinde bir diğer yöntem fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyonlar olmaktadır. Bu enjeksiyonlar kıkırdak yüzeylerinin kayganlığının artmasını sağlamakta ve sürtünmeyi azaltmaktadır. Bu enjeksiyonlar aynı zamanda kıkırdağı da bir oranda beslemektedirler. Bu enjeksiyonlar sorunu tamamen tedavi etmese de, hastanın şikayetlerini azaltmakta ve diz ekleminin işlevlerinde bir iyileşme sağlamaktadır. 

Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Kemiklerde dizilim kusuru varsa hastaya düzeltici kemik ameliyatları yapılır (Yüksek Tibial Osteotomi). Aynı zamanda diz kireçlenmesi problemi nedeni ile eklem aşınmaları açığa çıkmaktadır. Bu durum ise diz protezleri ile tedavi edilebilmektedir. Diz kireçlenmesinde günümüzde cerrahi tedavi yöntemleri arasında en sık diz protezi ameliyatları uygulanmaktadır. 

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

İlaç tedavisi ve fizik tedaviden olumlu sonuç alınamayan hastalarda son çare olarak diz kireçlenmesi ameliyatına baş vurulmaktadır. Hasta eğer şiddetli diz ağrıları çekiyor ve her gün ağrı kesici almak zorunda kalıyorsa diz kireçlenmesi ameliyatı zorunlu bir hal almaktadır. 

Kapalı teknik ile uygulanan diz kireçlenmesi ameliyatından sonra hastanın şikayetlerinde ciddi oranda iyileşme görülmektedir. Hasta, ameliyattan sonra günlük yaşam aktivitelerini yeniden ağrısız bir şekilde yapabilmektedir.

Diz kireçlenmesinin cerrahi tedavisinde protez ameliyatına başvurulmaktadır. Diz protezi ameliyatı; diz ekleminde oluşan iltihapların temizlenmesi ve eklemdeki aşınmaların tespit edilerek eklem kemiğine birebir uyumlu şekilde tasarlanmış protez yerleştirilmektedir. Diz protezi ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde her türlü enfeksiyon kapma ihtimaline karşı maksimum önlem alınmalıdır.

- Pıhtı atma ihtimaline karşı egzersiz programları aksatılmamalıdır.

- Doktorun önerdiği ilaçlar aksatılmamalı, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları doktor kontrolünde yürütülmelidir. 

- Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalı, sağlıklı beslenilmeli.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Kireçlenme problemi çeşitli nedenler ile eklemlerin aşınması ve eklemlerde bulunan koruyucu jel tabakanın tükenmesidir. Genellikle ileri yaşlardaki hastalarda görülen kireçlenme problemi kronik bir hastalıktır ve mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Aksi halde; yaşam kalitesi önemli ölçüde düşecek ve hastata hareket kısıtlığı ve ağrı hissi ortaya çıkacaktır.   
Diz eklemleri gün içerisinde sürekli kullanılan ve vücut ağırlığınının tamamını taşımak durumunda olan eklemlerdir. Bu nedenle de çok daha önce aşınma yaşayabilmekte ve deformasyona uğrayabilmektedir. Diz kireçlenmesi probleminin tedavi edilmesi hastanın yaşam kalitesini geri kazandırmayı amaçlamaktadır. 
Diz kireçlenmesi problemi hastada birtakım şikayetlere neden olmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir; 
 • Ağrı

 • Eklemlerden ses gelmesi

 • Bacaklarda güçsüzlük

 • Hareket kısıtlılığı

 • Bacaklarda şekil değişimi ve eğilme

Diz kireçlenmesi problemine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İleri yaş

 • Genetik

 • Kemik erimesi

 • Hormonal denge

 • Uzun süre ayakta durma 

 • Uzun süre oturma

Diz kireçlenmesi probleminin tedavisinde istirahat öncelikli yöntemdir. Ancak çoğu hastada kireçlenme problemi ilerlemiş olduğu için sadece dinlenme fayda sağlamamaktadır. Bununla birlikte ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak çok ileri derecede kireçlenme problemlerinde diz protezi ameliyatı uygulanabilmektedir. 

Hızlı Ulaşmak için;

Adres : Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye

Gsm : 0 (532) 232 93 47