Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Donmuş Omuz

Donmuş Omuz (Frozen Shoulder)

Donmuş Omuz (Frozen Shoulder ) Nedir ?

Omuz ekleminin bir tür iltihabı sonucu,hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına verilen isimdir. Sorun  omuz eklem kapsülünün enflamasyon sonucu elastikiyetinin azalmasıdır. Genelde hastaların %2 sinde  görülür .En sık 40-60 yaşları arasında görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür.

Donmuş Omuz Hastalığının Seyri

Donmuş omuz da omuz kapsülü kalınlaşır ve esnekliğini kaybeder. Omuz kapsülündeki yapışıklıklar bantlar şeklinde olur Bir çok durumda, sinovial sıvı azalmıştır. Hastalık 3 evrede seyreder.

  • Evre 1:En ağrılı evredir.Omuz ekleminin tüm hareketleri oldukça ağrılıdır.Eklem hareket açıklığında belisrgin azalma vardır.
  • Evre2:Bu evre omuzun donma evresidir.Hareket kısıtlılığı en yüksek seviyede olup,omuz eklemi neredeyse tamamen durmuş,hareket kürek kemiği ile göğüs kafesinin üzerinden olur.Ağrıların nispeten azaldığı görülür.
  • Evre3:Omuz hareket yavaş yavaş “çözülme” aşamasında gelmiştir.Omuzun hareket kabiliyeti artar.Omuzun kuvveti ve hareketinin normale dönüşü genellikle 6 ay-2 yıl sürer.

Donmuş Omuz Nedenleri

Donmuş omuz nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir.Aşağıda sıralanmış hastalıklarla yakın ilişkisi vardır.
Diyabet. Donuş omuz bu hastaların 10% 20% etkiler, şeker hastalığı olan kişilerde çok daha sık görülür. Bunun nedeni bilinmemektedir.
Diğer hastalıklar. Donmuş omuz ile ilişkili bazı ek tıbbi sorunlar hipotiroidi, hipertiroidi, Parkinson hastalığı ve kardiyak hastalığı sayılabilir.

Donmuş Omuz Belirtileri Nelerdir ?

Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı tipiktir. Bir çok hastada gece ağrıları daha belirgindir.

Donmuş Omuz Muayenesi

Hastaların omuz hareketleri kısıtlı olduğu için hastanın hem aktif hareketleri hem de doktor muayenesi sırasındaki hekim tarafından yaptırılan pasif hareketleri kısıtlıdır.

Donmuş Omuz Tanısı

Donmuş omuz tanısı genelde muayene ile teşhis edilir. Omuz haraketlerindeki kısıtlılık tanı koydurucudur. Direkt grafi ve MR  donmuş omuza eşlik eden diğer patolojilerin teşhisinde yardımcıdır.(artrit,rotator cuff yırtığı gibi)

Donmuş Omuz Tedavisi Seçenekleri

Litaratürde 12 yıl kadar uzun süren iyileşme dönemleri bildirilse de  ortalama 18 ay ortalama iyileşme süresi vardır.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Hastaların% 90’ından fazlası ağrı kontrolü ve hareket geri kazanılması için uygulanan basit tedaviler ile düzelmektedir.
Aspirin ve ibuprofen gibi Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar. İlaçlar ağrıyı ve şişliği azaltır.
Steroid enjeksiyonları. Kortizon omuz eklemi içine doğrudan enjekte edilir güçlü bir anti-inflamatuar ilaçtır.Bir çok vakada  çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Fizik tedavi. Belirli egzersizler hareket geri yardımcı olacaktır. Bunlar fiziksel terapist gözetiminde veya ev programı aracılığıyla olabilir. Tedavi germe veya omuz eklem hareket açıklığı egzersizleri aralığı kapsar. Bazen ısı germe egzersizleri önce omuz gevşetmek yardımcı olmak için kullanılır

Cerrahi Tedavi

Soldaki Normal Omuz Artroskopisi Görüntüsü Olup, Sağdaki Donmuş Omuz Görüntüsüdür.

Belirtiler tedavi ve anti-inflamatuar ilaçlar ile hastalarda rahatlama olmaz ise  cerrahi tedavi endikasyonu vardır.. Cerrahi tedavinin getireceği faydalar ve cerrahi komplikasyonlar açısından hasta ve doktor çok iyi fikir alışverişinde bulunmalıdır.

Donmuş omuz için cerrahi amacı germek ve sertleştirilmiş eklem kapsülü yayınlayacak. En yaygın yöntemler anestezi ve omuz artroskopi altında manipülasyonu  içerir.

Anestezi altında Manipülasyon. Bu işlem anestezi altında yapılır, çok zorlamadan omuz kısıtlılığını açmak amaçlı yapılır.

Omuz artroskopisi. Bu prosedürde, doktorunuz eklem kapsülünün gergin ve sertleşmiş bölümleri  çeşitli aletlerle gevşetilir..  Bir çok durumda, manipülasyon ve artroskopi en iyi sonuçları elde etmek için bir arada kullanılmaktadır. Dirençli vakaların çoğunda  Hastaların çoğu bu işlemler ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bir artroskop aracılığıyla çekilen bu fotoğraflar, normal bir omuz eklem  (solda) ,donmuş omuz görüntüsü (sağda).kanlanmanın çok arttığı görülmektedir.

Ameliyat sonrası tedavi: Ameliyattan sonra, fizik tedavi cerrahi ile elde edilmiş kazanımları  korumak için gereklidirBu süre 3-6 ay aralığında değişebilir.