top of page

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel; el bileği ve elde özellikle ilk 3 parmakta ağrı, uyuşukluk ve güç kaybı ile karakterize bir sinir sıkışma hastalığına verilen isimdir.​

Hand Massage

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Nelerdir

Karpal tünel sendromu genelde 40-50 yaşlarında görülür. El ve kol sinirlerimizden  nervus medianus denilen sinirin el bilek seviyesinde bir kanal içerisinde sıkışması sonucu bu tablo ortaya çıkar.

 

Herkeste görülebilmekle birlikte, kilolu hastalarda, şeker hastalarında, el bileklerini sürekli kullanan kişilerde veya yoğun bilek haraketiyle çalışan hastalarda daha sık görülebilmektedir. Bazı hastalarda ise el bileği kırıklarından sonra sinir bölgesine baskı ile ortaya çıkmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta belirtiler özellikle ilk 3 parmakta uyuşukluk ve güçsüzlük, karıncalanma hissidir. İleriki dönemlerde özellikle geceleri ağrıdan dolayı hastalarda şikayetler artar, bazen ağrı ve uyuşukluk hastayı uykusundan bile uyandıracak düzeye gelir. Bazı hastalarda sinirdeki baskıya bağlı olarak başparmağın çevresindeki kaslarda atrofi (kasın küçülmesi, erimesi) görülür.

Karpal tünel sendromun da teşhis nasıl konur ?

Klinik şikayetler ve muayene teşhis için çoğu zaman yeterlidir. Kesin teşhis için baskıya uğrayan sinir içindeki elektriksel aktiviteyi ölçen EMG (elektromyografi) kullanılır.

Karpal tünel sendromun da tedavi seçenekleri nelerdir?

İlk başlarda el bileği haraketlerinin kısıtlanması ve ilave olarak alınacak antienflamatuar ağrı kesici ilaçlar şikayetleri azaltacaktır. Eğer şikayetlerde gerileme olmaz ise kortizon enjeksiyonu veya PRP uygulaması iyileşmeyi  sağlayabilir.

 

Birkaç ay süresince yukarıda sayılan konservatif tedaviye rağmen şikayetleri geçmiyorsa hastanın yaşam kalitesini düşürüyorsa operasyon önerilir. Mikro cerrahi yöntemi ile sinire baskı yapan yapılar gevşetilir. Ameliyattan sonra hızlı iyileşme beklememek gerekir. İyileşme birinci aydan sonra başlar, ortalama 3-6 içinde tamamen iyileşir.

bottom of page