top of page

Yaşlılarda Omurga Kırıkları Tedavisi

İleri yaşlarda kemik erimesi ile birlikte omurga kemiklerinin de kırılganlığı artmakta, çok basit düşmeler ile omurga (vertebra) kemiklerimiz kırılabilmektedir. Çok ileri derecede kemik erimesi olan hastalarda düşmeksizin bile kendi kendine (öksürme- hapşırma) kırık oluşabilmektedir.

Yaşlılarda omurga kırıkları genelde çökme şeklinde olan kırıklardır. Hastaların çoğu hafif düştüklerini yada hafif sendeledikten sonra bel veya sırt bölgelerinde ağrı oluştuğunu ve hiç geçmediğini söylerler. Hastanın kırık sonrası  kırık bölgesinde ağrı oluşur. Ağrının karakteri; süreklidir. Özellikle haraket halinde veya ayakta iken artar, istirahat halinde azalır; fakat ağrı tamamen kesilmez

 

- Omurga kırıklarının %70’i sırt ve bel bölgesindedir.

 

- Omurga kırıklarını röntgen grafisi, bilgisayarlı tomografi(BT) ve MRI ile teşhis edilebilir. Hatta MR görüntülemesinde kırık ya da çatlak imajı olmasa da kemik iliği ödemi tespit edilerek omurgada kırık olduğu anlaşılabilir.

Yaşlılarda Omurga Kırıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurga kırıkları yaşlılarda  eskiden korse ile tedavi edilmeye çalışılırdı. Günümüzde artık kapalı yöntemle vertebroplasti veya kifoplasti ameliyatı yapıyoruz. Kırık omurgayı kemik çimentosu ile dolduruyoruz. Hastayı 24 saaat sonra taburcu ediyoruz.Hastanın tüm ağrıları bu işlem sonrası tamamen kalkıyor.Hasta günlük işlerine ağrısız dönüyor.

Yaşlılarda Vertebroplasti ve Kifaplasti Tedavileri Nedir?

Omurga kırıkları, hastalarda ciddi ağrıya sebep olmakta ,özellikle bu yaşlı hasta grubunu yatağa bağımlı hale getirmektedir.

 

Omurga kırıkları korse veya benzeri yöntemlerle tedavi edilirse çoğunlukla, zaman içerisinde  omurga çökmeye devam ederek daha ciddi şikayetlere yol açmakta, omuriliğe baskı yapmakta  ve hastanın yaşam konforunu daha da düşürtmektedir.

 

Vertebroplasti veta kifoplasti yöntemi anestezi alamayacak hastalarda da yapılabilmektedir. Yalnızca kırk bölgesini lokal anestezi ile uyuşturarak da işlemi uygulamaktayız.

 

Hastalar bu işlem sonrasının ertesi günü taburcu olmaktadırlar ve günlük yaşamlarına hiç kırık olmamış gibi devam edebilmektedirler.

17062019_142357_94556_beyin_ve_sinir_cerrahisi.png
bottom of page