Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye
Halluks valgus

Halluks Valgus

Halluks Valgus Nedir ?

Parmağın MP eklem seviyesinde çıkıntı olması ile görülen bir ortopedik rahatsızlıktır.Çıkıntıya bazen bu bölgede bulunan bursa’nın şişlik ve kızarıklığı da (enflamasyon ) eşlik eder.

Halluks Valgus Nedenleri

Nedeni tam bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin rol aldığı bilinmektedir. Bazı diğer ortopedik hastalıklara da eşlik eder. (Serebral palsy,poliomyelit,romatoid artrit ,düz tabanlık gibi). Büyük oranda kadınlarda görünmesi uzun süre dar, sıkı ayakkabı giyilmiş olmaya bağlansa da bu konu netlik kazanmamış, çünkü toplumumuzun büyük kesimi kırsal da yaşaması, ve bu kesimde de halluks valgus görülme sıklığı diğer kesimle eşit orandadır.

Halluks Valguslı Hastalarda Bazı Şikayetler

Hastalar hem kozmetik hem de ağrı nedeniyle şikayet te bulunurlar.Kozmetik şikayetler ayak parmaklarının şekil bozukluğu ve istenilen ayakkabıların giyilememesine bağlı şikayetlerdir.Ağrı şikayeti ise hekimler tarafından daha çok dikkate alınan şikayetlerdir.

Halluks Valgus Teşhisi

Fizik muayenede baş parmağın MP eklem seviyesinden 2 parmak tarafına eğriliği görülür. Bunion varsa görülür. Kızarıklık ve ısı artışı enflamasyonun göstergesidir.Direkt grafiler (röntgen filmi) halluks valgusun açılanma derecesini ve deformiteyi gösterir.

Halluks Valgus Tedavisi Seçenekleri

Halluks valguslu tüm hastalarda tedavi ilk baştan konservatiftir. Tedavide ki temel amaç daha çok deformitenin ilerlemesini engelleme ve varsa ağrıyı gidermektir.Parmak arası makaralar, gece ateli uygulamaları. NSAİ ağrı kesiciler kullanır.

Halluks Valgusta Cerrahi Tedavi

Konservatif tedaviye rağmen sonuç alınamayan ağrılı vakalarda, hastanın şikayetinin çok olduğu, hastanın yaşam konforunu etkileyen vakalarda cerrahi tedavi yapılır.

Cerrahi tedavi de çok çeşitli ameliyatlar vardır. Kemik ve yumuşak doku ameliyatı diye temel olarak 2 ana aşlığa ayrılır. Kemik ameliyatları ayak parmakları arasındaki açıların derecesine göre değişir.