Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Halluks valgus

Halluks Valgus

Halluks Valgus Nedir ?

Parmağın MP eklem seviyesinde çıkıntı olması ile görülen bir ortopedik rahatsızlıktır.Çıkıntıya bazen bu bölgede bulunan bursa’nın şişlik ve kızarıklığı da (enflamasyon ) eşlik eder.

Halluks Valgus Nedenleri

Nedeni tam bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin rol aldığı bilinmektedir. Bazı diğer ortopedik hastalıklara da eşlik eder. (Serebral palsy,poliomyelit,romatoid artrit ,düz tabanlık gibi). Büyük oranda kadınlarda görünmesi uzun süre dar, sıkı ayakkabı giyilmiş olmaya bağlansa da bu konu netlik kazanmamış, çünkü toplumumuzun büyük kesimi kırsal da yaşaması, ve bu kesimde de halluks valgus görülme sıklığı diğer kesimle eşit orandadır.

Halluks Valguslı Hastalarda Bazı Şikayetler

Hastalar hem kozmetik hem de ağrı nedeniyle şikayet te bulunurlar.Kozmetik şikayetler ayak parmaklarının şekil bozukluğu ve istenilen ayakkabıların giyilememesine bağlı şikayetlerdir.Ağrı şikayeti ise hekimler tarafından daha çok dikkate alınan şikayetlerdir.

Halluks Valgus Teşhisi

Fizik muayenede baş parmağın MP eklem seviyesinden 2 parmak tarafına eğriliği görülür. Bunion varsa görülür. Kızarıklık ve ısı artışı enflamasyonun göstergesidir.Direkt grafiler (röntgen filmi) halluks valgusun açılanma derecesini ve deformiteyi gösterir.

Halluks Valgus Tedavisi Seçenekleri

Halluks valguslu tüm hastalarda tedavi ilk baştan konservatiftir. Tedavide ki temel amaç daha çok deformitenin ilerlemesini engelleme ve varsa ağrıyı gidermektir.Parmak arası makaralar, gece ateli uygulamaları. NSAİ ağrı kesiciler kullanır.

Halluks Valgusta Cerrahi Tedavi

Konservatif tedaviye rağmen sonuç alınamayan ağrılı vakalarda, hastanın şikayetinin çok olduğu, hastanın yaşam konforunu etkileyen vakalarda cerrahi tedavi yapılır.

Cerrahi tedavi de çok çeşitli ameliyatlar vardır. Kemik ve yumuşak doku ameliyatı diye temel olarak 2 ana aşlığa ayrılır. Kemik ameliyatları ayak parmakları arasındaki açıların derecesine göre değişir.

Halluks Valgus ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus, halk arasında ayak başparmağında kemik çıkıntısı olarak tanımlanmaktadır. Farklı nedenler ile açığa çıkan Halluks Valgus problemi tedavi edilmediği sürece günlük yaşamı olumsuz şekilde etkilemektedir.

2. Halluks Valgus Ameliyattan Sonra Tekrarlar mı?

Halluks valgus problemi ancak cerrahi müdaleler ile nitelikli bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte ayak sağlığına ve hijyenine, ayakkabı seçimine özen gösterildiği takdirde tekrarlama oranı oldukça düşüktür. 

3. Halluks Valgus Ameliyatsız Tedavisi Mümkün mü?

Halluks Valgus tedavisinde ağrı giderici etkisi bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda ayağa takılan birtakım aparatlar ile de kemik çıkıntısı probleminin ilerlemesine engel olunabilmektedir. Ancak uzun süreçte oluşmuş bir kemik çıkıntısı ancak cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

4. Halluks Valgus'ta ayakkabı seçimi?

Halluks valgus problemi yaşayan hastaların ayakkabı seçimlerine maksimum derecede özen göstermesi gerekmektedir. Bununla birlikte ortopedik tabanlı, ayak numarasına ve yapısına uygun ayakabılar tercih edilmektedir. Aynı zamanda uzun süre topuklu ayakkabı kullanımı da halluks valgus problemine yol açabilmektedir. 

5. Halluks Valgus Kimlerde Daha Çok Olur?

Halluks valgus gerek anatomik yapı gerekse de topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların sık kullanılması sonucunda kadnlarda daha çok kullanılmaktadır. 

6. Halluks Valgus Zararları Nelerdir?

Halluks valgus estetik anlamda ayak görünümünü olumsuz etkilemesi ile birlikte; ağrılar, şişme ve yara açılmalarına yol açmaktadır.