Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça Kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesinin tıbbi terimi karşılığı Koksartroz’dur.Kalça eklemi vücudumuzun diz ekleminden sonraki en büyük eklemidir. Orta ve ileri yaş grubu hastalarda kalça ağrılarının en önemli sebebi kalça eklemi kireçlenmesidir.

İçindekiler

Kalça kireçlenmesinin sebebi bildiğimiz ve bilemediğimiz (idiopatik) nedenlerle 2 gruba ayrılır.Bildiğimiz nedenler şunlardır.(romatizmal hastalıklar,eklem iltihabı,kalça çıkığı,travma,doğuştan kalça eklemi bozukluğu vb.)

Kalça kireçlenmesinin en önemli belirtisi ağrı ve haraket kısıtlılığıdır.Ağrı genelde ilk belirtidir.Haraket kısıtlığı daha sonra görülür ve kireçlenme arttıkça haraket kısıtlılığı ile birlikte  ağrı da artar.Zamanla hastalar günlük aktivitelerini yapmakta zorlanırlar.(çorap giymek, tırnak kesmek gibi..)

Tanı her zaman fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konur.Genellikle klasik röntgen ve muayene hastaların %90’ında tanı koydurucudur. Bazen özellikle hastalığın ilk dönemlerinde MRI ve Bilgisayarlı Tomografi tanı koymak için istenebilir.

Kalça kireçlenmesi teşhisi konan hastalarda tedavi seçenekleri  iki grup altında sınıflandırılabilir.Birinci grupta ;ağrı kesiciler, kalça eklemine yönelik egzersiz programları ,fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyon  vardır.

İkinci grupta ise; hastalığın ilerlemiş dönemlerinde cerrahi seçenekler uygulanır.Bunlarda 2 ana gruba ayrılır.

  1. Osteotomiler(kemik kesileri ile hasarlı kıkırdağın yerinin değiştirilerek yükten kurtarılması ameliyatı)
  2. Kalça protezi ameliyatlarıdır.

İLGİLİ KONULAR

Kalça kireçlenmesi tedavisi

Koksartroz (Kalça Kireçlenmesi)