Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Kalça Protezi

Kalça Protezi

Kalça ekleminin işlevini göremediği durumlarda vücut ile uyumlu metalden üretilmiş kalça protezi, kalça ekleminin yerini almaktadır. Kalça protezi kireçlenmelerde, kalça çıkıklarında, damar bozukluklarında ve kalça kırıklarında uygulanmaktadır. Özellikle de kırıklarda zaman kaybedilmeden kalça protezi takılması gerekmektedir. Aksi takdirde kırık pıhtıya yol açmakta ve felç gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır.

Kalça Protezi Nedir?

Uzun yıllardır uygulanmakta olan kalça protezlerinde teknolojinin gelişmesi ile günümüzde materyel ve cerrahi tekniklerde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Metal-metal ve metal-seramik arayüzler kullanılmakta, aşınma özellikleri üstün olmakta ve uzun süre dayanabilmektedirler. 

Kalça protezi, ileri derecede hasar görmüş kalça ekleminin, yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protezini kemiğe tutturmanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki, protez kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesinin kullanılmasıdır. Bu yöntem kemiklerin güçsüzleştiği ileri yaştaki hastalara uygulanmaktadır. İkinci yol ise daha genç hastalarda kullanılan, üzeri gözenekli madde ile kaplanmış protezlerdir. Bu protez kemiğin içinde çok sıkı bir şekilde yerleştirilmekte ve vücudun kemiği, protezin üzerindeki gözeneklerin içine ilerlemektedir.

Kalça protezi, tahrip olmuş kalça ekleminin yerini alması amacıyla metal ve seramik ara yüzlerden oluşmuş bir platindir. Çoğunlukla 60 yaşın üzerine ileri kalça eklemi hasarı yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Ancak kalça eklemi hayat kalitesini etkileyecek derecede tahrip olmuş ve tedavi edilememekte olan daha genç hastalara da uygulanabilen bir işlemdir. Çünkü teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanılan metal-seramik ara yüzler sayesinde protezin dayanıklılığı artmış ve kullanma ömrü uzamıştır. 

Kalça Protezi Hangi Hastalara Yapılır?

Kalça kireçlenmesi olan, daha önce yapılan konservatif tedavinin artık fayda göstermediği (ilaç tedavisi, fizik tedavisi vb), istirahatte bile ağrı şikayeti olan hastalara yapılır. Kalça eklem hastalıklarının cerrahi tedavisinde protez uygulaması; kireçlenme, travmatik olaylar nedeni ile kalça ekleminin kırılması ya da ciddi derecede zarar görmesi, doğumsal kalça eklem hastalıklarında uygulanmaktadır. 

Kalça protezi ameliyatı öncesinde hastanın ayrıntılı bir muayene ve tanı sürecinden geçmeleri ile birlikte kesin teşhis konulduktan sonra uygulanmaktadır. Kalça protezinin hastanın kemik dokusuna nitelikli bir şekilde kaynaması amacı ile hastanın genel sağlık durumu ve bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Aynı zamanda ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; hastanın vücudunda herhangi bir enfeksiyon bulunmaması gerektiğidir. Bu nedenle ameliyat öncesinde özellikle diş kontrolü olmak üzere enfeksiyon taraması gerçekleştirilmektedir. 

Kalça Protezi Ömrü

Kalça protezini oluşan parçalar zaman içinde sürtünmeye bağlı olarak aşınmaktadırlar. Günümüzde başarılı bir cerrahi operasyonun uygulandığı hastalarda kalça protezinin ömrü 15-20 yıla kadar uzamış bulunmaktadır. En yeni teknoloji olan seramik ve metal ara yüzü kalça protezleri ile bu sürenin daha da uzaması mümkündür. 

Aşırı kilo ve protezin aşınmasına yol açacak zorlayıcı aktiviteler kalça protezinin ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminin, yapay bir eklem ile değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protezi kemiğe çimentolu veya çimentosuz olmak üzere iki şekilde tutturulmaktadır. Protez kemik çimentosu dolgusu ileri yaşlardaki hastalarda kullanılmaktadır. Daha genç hastalarda ise kemik kalitesi daha iyi olacağı için gözenekli bir madde ile kaplanmış protezler kullanılabilmektedir. Ameliyat, genel veya epidural anestezi altında yapılmakta ve 2 saat civarında sürmektedir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalça kireçlenmesi, kalça kırıkları ve damar hastalıklarında hastaya kalça protezi uygulanması gerekmektedir. Bu hastalıklarda diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı ve ağrıların kişinin günlük yaşam kalitesini düşürecek boyutlarda olduğu durumlarda kalça protezi ameliyatına gerek duyulmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası 

Hastaların kalça protezi ameliyatından sonra beklentileri gerçekçi olmalıdır. Hastaların büyük bir kısmının kalça ağrıları tamamen geçmektedir. Merdiven inip çıkma gibi günlük yaşam aktivitelerini de yerine getirebilir duruma gelmekte ve yaşam kaliteleri tekrar artmkatadır. Ancak koşma, sıçrama gibi ağır aktivitelerin yapılması elbette uygun değildir. 

Kalça protezi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hastanın bacaklarının arasına V şeklinde bir yastık yerleştirilir.
 • Ameliyattan sonraki gün hastadan yürüteç desteği ile kısa mesafe yürümesi istenir.
 • Hastanede yatış süresi 3 ile 7 gün arasında değişmektedir.
 • Doktorun önerdiği egzersizler eve döndükten sonra mutlaka yapılmalıdır.
 • En az 8 hafta bacak bacak üstüne atılmamalıdır.
 • Dizlerin kalça hizasından yukarı kaldırılmaması gerekmektedir.
 • Otururken öne doğru eğilerek bir şey almaktan kaçınılmalıdır.
 • Oturup kalkarken öne doğru aşırı eğilinmemelidir.

Kalça Protezi Fiyatı

Kalça protezi; oldukça farklı yöntem ve materyaller ile uygulanmaktadır. Bu nedenle kalça protezi fiyatını belirleyici faktörler arasında, protezin hangi materyalden oluşturulduğu ve hastanede kalış süresi büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte total kalça protezi ameliyatı fiyatı da aynı şekilde değerlenidirilmektedir. 

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastalar ağrı ve acı hissinden; hareket kısıtlılığından kurtulmaktadır. Yaşam kalitelerini yeniden kazanmaktadır. 

Kalça Protezi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalça eklem problemlerinin tedavisinde günümüzdeki teknik imkanlar ile uygulanabilen en kalıcı yöntem kalça protezi tedavisidir. Kalça ekleminde bulunan deformasyonların düzeltilip, bölgenin iltihaptan arındırılması ve ekleme uygun protezin yerleştirilmesi işlemidir. 
Kalça çıkığı, kalça ekleminin kireçlenmesi, kalça ekleminde artrit problemler ve romartizmal problemlerin tedavisinde uygulanmaktadır. 
 • Alanında tecrübeli bir doktor seçilmelidir.

 • Genel sağlık muayenesi ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

 • Diş kontrolleri yaptırılmalıdır.

 • Egzersiz programları doktor kontrolünde olmalıdır.

 • Hali hazırda kullanılan ilaçlar hakkında doktora danışılmalıdır. 

Diz protezi ameliyatı sonrasında;

 • Doktor önerilerinin dışına çıkılmamalıdır.

 • Kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır.

 • Egzersiz programları doktor kontrolünde olmalıdır.

Hızlı Ulaşmak için;

Adres : Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye

Gsm : 0 (532) 232 93 47