Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Koksigodin

Koksigodini (Kuyruk Sokumu) Ağrısı

Koksigodini Ağrısı Nedir?

Koksiks kemiği omurga kemik sisteminin en alt kısmında bulaunan 4 adet kemiğin birleşerek meydana getirdiği kemiktir.(coccygis) Doğum da ayrı olan bu omurgalar ergenlik çağının sonuna doğru birleşerek tek bir kemik halini alırlar.Bu kemik çevresindeki ağrılı durumlara genel anlamda Koksigodini hastalığı adı verilir.

Koksigoni genel olarak kalça üzerine düşme,zayıf hastalarda özellikle sert zeminlerde uzun süre oturarak çalışanlarda görülür.

Koksigodini Ağrısı Teşhisi

Hastanın şikayetleri ve hasta muaynesi ile teşhis konur.Hasta kalça üzerine oturduğu zaman aydı oturma pozisyonunu koruyamadığını,kuyruk sokumunda ki ağrıdan dolayı sağ ve sol kalça üzerinde yer değiştirdiğini söyler.

Hastanın hikayesinde travma öyküsü varsa;çekilen röntgen ve grafilerde koksikste kırık veya eğilme görülebilir.nadiren de olsa bu kemiğin kemik tümörlerinde de şiddetli ağrılar olur. Çoğu hastada travmadan sonra radyolojik görüntülerde sonuç alınmayabilir.ama hastanın şikayetleri vardır. Çünkü bu bölgeye rektal bölgenin kas grupları yapıştığından ,travmadan sonra reaktif (tendinit) değişiklikler olmaktadır.
 

Koksigodini Ağrısı Tedavisi

Hastalara başlangıçta oturma simidi kullanması gerektiği vurgulanır.NSAİ ağrı kesiciler ,kas gevşeticier verilebilir.uzun süren şikayetlerde bu bölgeye lokal kortizon veya PRP enjeksiyonlarından sonuç alınabilir. Cerrahi müdahale çok az hasta için gereklidir. Kırığın kaynamadığı ve ağrının dayanılmaz olduğu,hastanın yaşam kalitesini çok düşürdüğü durumlarda kırık parçanın çıkarılması ile sonuç alınabilir.