Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Kondromalazi Patella

Kondromalazi Patella

Kondromalazi Patella Nedir?

Kondromalazi 2 kelimenin birleştirilmesinden oluşturuşmuş bir terimdir. kondro=kıkırdak, malazi=yumuşama demektir. Kondromalazi kıkırdak yumuşaması anlamındadır.Patellar kondromalazi ise diz kapağı kemiğinin kıkırdağının yumuşamasıdır.

Buna bağlı olarak insanlarda en fazla şikayete neden olan diz önü ağrılarının sebebi;patellar kondromalazidir.

Kondromalazi Patella Şikayetleri

Kondromalazi hastalarda diz önü ağrısı yapar. Özellikle patellar kıkırdağa yükün fazla bindiği merdiven inme ve çıkma esnasında ağrı belirgindir.İleri vakalarda basit  diz hareketlerinde de ağrı  fazladır.

Kondromalazi Patella Kimlerde Sık Görülür?

Diz önü ağrısı ergenlik ve genç erişkinlerde de sık görülür. Genelde orta yaş gurubunda daha sık görülmektedir.50 yaş üzeri hastaların %94’ünde kondromalazik değişiklikler görülmekte fakat bunların bir çoğunda hastalarda klinik şikayet yapmamaktadır.

Kondromalazi Patella Teşhisi

Kondromalazi de en iyi teşhis yöntemi,ortopedik muaynedir.Muayene esnasında hastanın patella kemiği eklem yüzü ,femur kemiğinin oluğuna bastırılarak ağrı oluşturulması esnasındaki klinik bulgular teşhise yardımcı olur.MRI görüntüleme de de kıkırdak değişiklikleri ile teşhis konulmaktadır.

Kondromalazi Patella Tedavisi Seçenekleri

Kondromalazi de konservatif tedavi de diz kaslarını güçlendirici egzersizler , NSAİ ilaçlar (brufen, naproksen gibi) ,eklem  içi hyaluronik asit enjeksiyonları hastaların büyük çoğunluğunda rahatlama sağlar.bazı ileri vakalarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur.

Cerrahi seçenekler patolojinin ağırlığına göre değişir. Lateral retinaküler gevşetme, Proksimal ve distal dizilim cerrahisi , Tibial tüberkülün elevasyon cerrahisi bunlara örnektir.