Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Morton Nöroma Nedir ?

Morton Nöroma

Morton Nöroma Nedir?

Yürüme esnasında ayaklarımızın belli bölgelerine daha fazla yük biner. Bazı bölgeleri ise daha az yük alır. Bu yük dengesinde ki dağılımın değişmesi ile sinirsel anatomik yapıların hasar görmesi ile ayak ağrısı şikayetleri olur. Sıklıkla Ayak ağrısı  yapan nedenlerden biride Morton nöroması’dır. En sık 3. Ve 4. Parmaklar arasındaki digital sinirin sıkışması ile kendini gösterir.

Morton Nöroma En Sık Kimlerde Görülür ?

Yüksek kavisi olan (pes cavus), ya da düz taban (pes planus) ayaklarda topuklu yada sivri uçlu ayakkabıları sık kullananlarda morton nöroma problemi daha sık görülür.

Morton Nöroma Belirtileri Nelerdir ?

Problemin hastalardaki en tipik davranış biçimi  belli bir yürümeden sonra ayakta ağrının başlaması;ağrı dayanılmaz boyutlara geldiği zaman hastaların ayakkabılarını çıkardıkları zaman rahatlamalarıdır.

  • Parmaklarda oluşan uyuşukluk ve kramp hissi.
  • Ayak  tabanında rahatsızlık hissi
  • Ayakkabı  içerisinde yabancı bir cismin var olduğu hissi
  • Ayak ve ayak parmaklarında elektriklenme hissi
  • Ayak tabanın da bir kitle hissi sık görülen şikayetlerdir.

Morton Nöroma Teşhisi Nasıl Konur?

Fizik muayene bulgusu olarak tipik testlerden biri Mulder’in klik testidir.Bu test de 1. ve 5. Metatarslar yanlardan sıkıştırılır.Hastanın parmakların da ağrı veya uyuşukluk hissi oluşuyorsa ve bazen bir atlama(klik) sesi geliyorsa test pozitif demektir.

En güvenli  teşhis MRI( Manyetik Rezonans) ile konur. İlaçlı çekilen MR’da problemli saha verilen ilacı tutar ,MR’da sıkışan ve genişleyen sinir görüntülenir.

Morton Nöroma Tedavisi

Konservatif Tedavi

Öncelikle tercih edilen yöntemdir..Hastanın ayağına uygun yapılan tabanlık sonrası  belirgin bir iyileşme görülebilir.hastalara NSAİ ağrı kesiciler verilebilir. Bunlardan sonuç alınamazsa Morton Nöroma olan bölgeye belli periyotlarla kortizon veya PRP enjeksiyonu yapılabilir. Bundan da sonuç alınamazsa geriye bir tek cerrahi seçenek kalmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Ameliyatın temel prensibi; sıkışıp değişikliğe uğramış dijital sinirin o bölgesi cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyat sonrası 2 haftalık istirahat’den sonra iyileşme süresi 6-8 hafta kadardır. Hasta ameliyat sonrası hemen topuğuna basarak gezebilir.