Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Omurga İnstabilitesi

Omurga İnstabilitesi

Omurga İnstabilitesi Nedir?

Omurga instabilitesi (hipermobil vertebra= istikrarsız vertebra) kavramının tanımı şudur; her hangi bir biyolojik stres altında anormal haraket diyebiliriz.

Hipermobil vertebra öne,veya hem öne hem de arkaya olabilir. Vertebral istikrarsızlık tümör,fıtık,travmaya bağlı kırık,dejeneratif bel kaymasına bağlı olabilir. Benim burada daha çok üzerinde duracağım neden dejeneratif değişikliklere eşlik eden bel kaymasına bağlı olan spinal stenoz (omurilik kanalının darlığı)dur.

Omurga İnstabilitesi Şikayetleri

Hastanın günlük aktivite sırasında omuriliği biyolojik streslere maruz kaldığı için belinde ağrı olur,hasta günlük işlerini yapamaz bu aslında omurilik yetmezliğidir.

Omurga İnstabilitesi Teşhisi

Fizik muayene önemlidir.Fizik muayene esnasında bel palpasyonla ağrılıdır. Lasuque testi genelde pozitiftir. Hasta ayakta iken öne ve arkaya eğilmelerde ağrı duyar ve haraketi tamamlayamaz. Ağar vakalarda patellar tendon refleksinde azalma veya tam kayıp olabilir.

Omurga İnstabilitesinda Görüntüleme Yöntemleri

Hastanın çekilen direkt 2 yönlü grafilerinde bel kayması (Spondilolistezis )görülebilir.Ama bending grafileri (hastanın yan pozisyonunda öne ve arkaya eğilmesi ile çekilen grafiler) bel kayması çok daha sağlıklı gözükür. Omurgaların yer değiştirmesi ölçülebilir

MRI hastadaki yumuşak dokulara ait patolojileri özellikle disk problemlerini(fıtıklaşmış disk) gösterir. Bilgisayarlı Tomografi ise kanal içindeki osteofitleri en iyi değerlendiren görüntüleme yöntemidir.

Omurga İnstabilitesi Tedavisi

Hastalar cerrahi dışındaki klasik tedavilerden faydalanamıyorlarsa, mevcut durum hastalaruın yaşam kalitesini düşürüyorsa tedavi cerrahi olup stabile (kararlı) vertebra oluşturmaktır. Cerrahide stabilizsyon ve artrodez uygulaması yapılır.(vidalama,grefonaj ve cage artrodez)