Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Omuz Kireçlenmesi

Omuz Kireçlenmesi

Omuz Kireçlenmesi Nedir?

Omuz ekleminin kıkırdağının aşınması sonucu ortaya çıkan ilerleyici ve eklem haraketlerini kısıtlayıcı duruma verilen hastalıktır. Omuz eklem kireçlenmesi, diz, Kalça kireçlenmesinden sonra en sık kireçlenme görülen eklemdir.

Omuz Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın en sık nedenleri arasında geçirilmiş omuz eklem enfeksiyonu,romatizmal hastalıklar, avazküler nekroz, Kronik rotator manşet yırtıkları, hemofili gibi eklem içine sık kanama görülen hastalıklar vardır. Geçirilmiş omuz travması ve primer artroz (nedeni bilinmeyen) durumlarda kireçlenmede sık nedenler arasındadır.

Omuz Kireçlenmesinde Muayene

Hastalarda en sık görülen şikayet ağrıdır.Bazı hastalarda omuzda takılma hissi belirgindir. Zamanla omuz hareketlerinde kısıtlılık artar. Yıllar içerisinde hareket kısıtlılığı arttıkça hastalar günlük işlerini yapamayacak hale gelirler.(saç tarama, yüz temizliği gibi).İstirahat de bile hastanın ağrısı olması kireçlenmenin son evresi olarak kabul edilir.

Omuz kireçlenmesi teşhisinde direkt grafi genelde teşhis koydurucudur. Erken evrelerde avazküler nekroz teşhisi için MR gold standarttır.

Omuz Kireçlenmesinin Tedavisi

Omuz eklemi kireçlenmesinde tedavi seçenekleri konservatif ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılır. Kireçlenmenin erken aşamalarında ağrı kesiciler, fizik d tedavi ve rahabilitasyon, eklem içi enjeksiyonlar faydalı olabilir.ileri dönemlerinde ise tedavi seçeneği cerrahidir.

Günümüzde omuz ekleminin fonksiyonel anatomisi çok iyi etüt edildiği için geliştirilen omuz protezleri ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.Omuz eklemine uygulanan total protezler uzun yıllar denenmiş ve başarılı geri dönüşümler alınmıştır. Omuz protezlerinin kullanım ömrü kalça ve diz protezinden oldukça uzundur. Sebebi de omuz eklemine binen yük oranı kalça ve dizden çok daha azdır.. İyi yapılmış bir omuz protezi çok uzun yıllar hastaya hizmet verir.