Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
omuz yırtığı nedir

Omuz Yırtığı

Omuz Yırtığı Nedir?

Omuzda yaşanan ağrı ve güç kaybının nedeni omuz kaslarının yırtılması olmaktadır. Omuz eklemi kürek, kol ve köprücük olmak üzere üç kemikten oluşmaktadır. Bunların arasından kol kemiği ise 4 kasla omuza bağlı durumdadır. Kaslar omuz kemiği ve kol kemiği arasındaki hareketten sorumludurlar. Spor yaparken ya da istemsiz yanlış bir hareket esnasında bu kaslar yıpranabilmekte ve omuz yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. 

Omuz Yırtığı Nedenleri

Omuz hareket açıklığı geniş bir eklem olmasından ötürü travmalara maruz kalmaya oldukça açıktır. Omuz yırtıkları genellikle sporcularda ve ileri yaştaki hastalarda görülmektedir. Omuz yırtıklarının 65 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 60 olarak belirtilmektedir. Omuzda yıpranma zaman geçtikçe devam edeceği için yaşa bağlı olarak yırtılma gibi omuz problemlerinin görülme olasılığı da artmaktadır.

Omuz yırtığı gençlerde ise özellikle spor kazaları, ters bir hareket yapmak, travmalar ve ağır kaldırmaya bağlı olarak görülmektedir. 

Omuz Yırtığı Belirtileri 

Kısmi kas yırtılması ve tam omuz yırtılması olmak üzere iki çeşit omuz yırtılması vardır. Kısmi kas yırtılması gerilme ya da kasılma sonucu yaşanmakta olup, kanama ve şişlik gibi belirtiler göstermektedir. Tam omuz yırtılması durumunda ise kas bütünlüğü bozulmaktadır. Kolun uzanma yetisi kaybolur ve kanama, şişlik, ağrı ve kolda yaşanan kuvvet kaybı gibi belirtiler göstermektedir.

Omuz Yırtığı Tedavisi

Omuz eklemi, vücuttaki hareket açıklığı en geniş olan eklem olması nedeni ile gün içinde travmalara daha çok maruz kalması ihtimali oldukça yüksek olan bir bölüm. Üstelik bu bölgede meydana gelen yırtılmalar ciddi oranda hareket kısıtlığına yol açtığı için kişinin yaşam kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Omuzda meydana gelen ağrı ve güçsüzlüğün sebebi omuz kaslarının yırtılmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. 

Omuz eklemi kürek, kol ve köprücük kemiğinden oluşmakta ve kol kemiği 4 kasla omuza bağlı olmaktadır. Omuz kemiği ile kol kemiği arasındaki hareketleri ise kaslar sağlamaktadır. Yanlış bir hareket sonucunda ise bu kaslar yıpranmakta hatta yırtılmaktadır. Bu yırtılmalar çoğunlukla spor yaparken karşılaşılan bir durumdur. 

Omuz Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz yırtığı zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü tedavi edilmediği sürece bir yıl içinde sorun kalıcı bir hal almaktadır. Omuz yırtığına yağılan ilk müdahalede, bölgeye doktor kontrolünde soğuk ve sıcak su uygulamsı yapılmasıdır. Ayrıca; omuz hareketlerini arttırmak için de fizik tedaviye başvurulmaktadır. Fizik tedaviye ek olarak rehabilitasyon ve ilaç tedavisi uygulamaları olması da söz konusudur. Bunun nedeni kasın fizik tedavi esnasında zarar görmesinin önüne geçmektir.

Sorunun ilerlediği ve tamiri mümkün olmayan hastalarda ise cerrahi girişim gerekebilmektedir. Bu işlem esnasında omuz eklemi, metal ve polietilenden imal edilmiş olan protezler ile değiştirilmektedir. Omuz eklemi, yıllar içinde hareket sonucunda yaşlanmaya bağlı olarak da yıpranmaktadır ve ''ters omuz protezi'' adı verilen, omuz aşınması için özel olarak tasarlanmış olan bu protezler özellikle de ileri yaşlardaki hastalar için oldukça uygun olmaktadır.  Ters omuz protezi sayesinde hastalar, günlük yaşamlarında ağrı problemi yaşamadan işlevsel bir şekilde kullanabilecekleri bir omuz elde ederler.  

Omuz Yırtığı Tedavisi Sonrası

Omuz yırtığı ameliyatı sonrasında ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. 3-6 hafta süreyle omuza destek olması açısından kol askısı kullanılması gerekmektedir. Bu süreçte hastaya bir rehabilitasyon programı uygulanmalıdır. Hasta önce yardım alarak omuz hareketlerine başlar, sonraysa bağımsız ve aktif omuz hareketlerine geçer. Omzun tam olarak iyileşmesi 6 ay kadar sürmektedir.

İstanbul'da bulunan kliniğimizde omuz yırtığı ameliyatı olmak için 0 (532) 232 93 47 numaralı telefondan arayarak randevu alabilirsiniz.

Gsm : 0 (532) 232 93 47


Adres : Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye

Omuz Yırtığı Ameliyatı

Omuz yırtığı ameliyatı, fizik tedavi gibi cerrahı dışı yöntemlerin yeterli gelmediği, ileri derecedeki hasarlarda uygulanan bir tıbbi müdaheledir. Omuz yırtığı tedavisi için zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. Omuz yırtığı ameliyatı, yırtılmadan sonra en geç üç ay içerisinde gerçekleştirildiği takdirde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

Omuz Yırtığı Ameliyatı Neden Yapılır?

Omuz yırtığına ilk olarak doktor kontrolünde sıcak ve soğuk su uygulamaları, fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile müdahele edilmektedir. Bazı hastalarda ise yapılan muayene sonucunda tek tedavi yolunun omuz yırtığı ameliyatı olduğu saptanabilmektedir. Bu hastalarda zaman kaybını önlemek ve hastanın yaşam kalitesini biran önce eskisi gibi arttırmak amacı ile cerrahi müdaheleye baş vurulmaktadır. Omuz yırtığını tedavi etmek için beklendiği takdirde en geç bir yıl içerisinde sorun kalıcı hal almaktadır. 

Omuz Yırtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Omuz yırtığı ameliyatları açık veya kapalı olmak üzere iki cerrahi yöntem ile yapılabilmektedir. Kapalı teknik ile gerçekleştiren omuz yırtığı ameliyatları ise daha çok tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Bu ameliyatın en büyük avantajı açık teknikteki gibi büyük kesiler gerektirmeden operasyonun gerçekleştirilebilmesidir. Ameliyat yapılacak bölge içine sokulan kameralar ile görüntü alınmakta ve böylece ameliyat küçük kesiler içinden gerçekleştirilebilmektedir. 

Omuz yırtığı ameliyatı oturur pozisyonda yapılmaktadır. Ameliyat esnasında mikro vidalar kullanılarak kopan tendon yerine sabitlenmektedir. Bu vidaların vücut içinde kalması herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Ancak bazen cerrahın kararına bağlı olmak üzere  6-9 ay içerisinde vücut içinde kendiliğinden yok olan vidalarda kullanılabilmektedir. 

Omuz Yırtığı Ameliyatı Sonrası

 • Kapalı ameliyatta doku tahribi az olduğu için ameliyat sonrasında ağrı da oldukça azdır.
 • Kapalı ameliyattan sonra 5. gün banyo yapılabilmektedir.
 • Ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınmaktadır.
 • Doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır.
 • 6 hafta omuz askısı takılması gerekmektedir.
 • Hastaya 4-5 hafta süre ile rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.
 • Ameliyat sonrası fizik tedavi yapılmalıdır. 

Kapalı Teknik Omuz Ameliyatı

Omuz yırtığı ameliyatında genellikle kapalı teknik kullanılmaktadır. Kapalı teknik omuz yırtığı ameliyatı; ameliyat yapılacak bölge içinden görüntü alınması sayesinde minimal kesiler ile gerçekleştirilen böylece doku tahribatını en aza indiren bir tıbbi müdaheledir. 

Kapalı teknik omuz yırtığı ameliyatı şezlong pozisyonunda gerçekleştirilmektedir. İşlem esnasında kopan tendon yerine mikro vidalar ile tekrar sabitlenmektedir.  

Kapalı teknik omuz ameliyatı sonrasında bölgenin çok hasar almamasına bağlı olarak ağrı hissi de az olmaktadır. Ayrıca dikiş izi kalmamaktadır. 

Omuz Yırtığı Sıkça Sorulan Sorular

Omuz yırtığı problemi genellikle zorlama ve ağır kaldırma sonucunda açığa çıkan bir problemdir. Kişide yoğun ağrı hissine neden olmakla birlikte hareket kısıtlılığına da neden olabilmektir. 3 kemikten oluşan omuz ekleminde bulunan kasların travmatik olaylar sonucunda yırtılması problemidir. Yaşam kalitesinin geri kazanımının sağlanması adına mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.  
Omuz yırtığı problemi; 
 • çarpma, zorlama ve kaza gibi travmatik olaylar sonucunda meydana gelmektedir.

 • ters hareket yapılması

 • ağır kaldırılması

 • spor kazaları

Omuz yırtığı problemi hasar gören kasa ve kasın ne kadar yırtıldığına bağlı olarak farklı şiddetlerde meydana gelmektedir. Bu şikayetler şu şekilde sıralanabilmektedir; 
 • kanama

 • şişlik

 • ağrı

 • kolda güçsüzlük

 • kolu kullanamama

Omuz yırtığı probleminin ertelemeden tedavş edilmesi gerekmektedir. Bütünlüğü bozulan kasın zaman geçmeden tamir edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle dinlenme, soğuk / sıcak kompres uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri uygulanabilmektedir. Aynı zamanda bu yöntemlerin fayda sağlamadığı durumlarda suprior kapsul ameliyatı uygulanmaktadır.
Omuz yırtığı problemleri; cerrahi dışı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemediği ve bu yöntemlerin fayda sağlanamadığı durumlarda ameliyat ile tedavi edilmektedir. Böylece gücünü yitiren kol ve hasar gören kas tamir edilmektedir.

Hızlı Ulaşmak için;

Adres : Deli Hüseyin Paşa Cad Bahçelievler İstanbul 34180 Türkiye

Gsm : 0 (532) 232 93 47