Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Ön Çapraz Bağ

Ön Çapraz Bağ Yaralanması ve Tedavisi

Ön çapraz bağ, diz ekleminde femur ve tibia kemiklerini birbirine bağlayan yapılardan birisidir. Dizin normal işlev görmesi için çok önemli olan bu bağ, tibia kemiğinin anormal bir şekilde öne doğru yer değiştirmesini engelleyen en önemli yapıdır.

Ön Çapraz Bağ Nedir?

Ön çapraz bağ diz ekleminin tam ortasında ,oblik hem tibiaya hem femura yapışan ;tibianın femurun altında aşırı öne gelmesini engelleyen ortalama 1.5 cm. uzunluğunda güçlü bir bağdır.

Ön çapraz bağ nasıl bir yaralanma sonucumu kopar?

Ön çapraz bağ rüptürü(kopması) genelde genç ve orta yaş grubu hastalarda spor sırasında meydana gelen diz travmasından sonra olmaktadır.

Ön çapraz bağı koparacak enerjideki bir diz travması esnasında, dizin iç yan bağı ve iç menisküsü de bu yaralanmaya eşlik eder.Amerika da yapılan bir istatistikte yılık ortalama 200 bin ön çapraz bağ yaralanması olmaktadır.Ülkemizde bu konuda sağlıklı bir istatistik yoktur tahmini olarak 3-5 bin ÖÇB yaralanması olduğu tahmin edilmektedir.

ÖÇB yaralanması kişi sabit ayakta durma esnasında,ani dönme hareketi ile ortaya çıkar. Genelde spor yaralanması sonucu olur.Daha nadiren dize direkt gelen darbeler,trafik kazaları,iş kazaları, yüksekten düşme sonucunda da görülür. Özellikle yüksek enerjili travmalarda Arka çapraz bağ (AÇB) yaralanmaları da ÖÇB ‘ye eşlik edebilir.

Ön Çapraz Bağ Kopması Belirtileri

Ani ve şiddetli bir ağrı meydana gelir.Hastaların bazıları kopma hissi bile duyabilirler.Ve kopmadan sonra sıklıkla yere düşerler. Dizde kısa sürede şişlik(kanama) oluşur. Bazen bu diz içi kanama ciddi bir basınç ağrısına neden olur.

Ön çapraz bağı kopmuş hastadaki daha sonraki (geç) belirtiler nelerdir ?

Birkaç hafta içerisinde ağrı ve şişlik azalır.(Bazen hekimler aşırı şişmelerde dizde biriken hematomu enjektörle boşaltırlar).ÖÇB’nin kronik yetersizliğinde hasta dizine pek güvenemez,diz de kendiliğinden boşalma hissi oluşur.hasta spor hayatına tekrar döndüğünde çok basit haraketler esnasında bile dizi dönebilir.

Ön Çapraz Bağ Kopması Bulguları

Hastanın tanısı önce hekimin alacağı iyi bir anamnezle başlar. Dizin muayene bulguları önemlidir. Diz yüzeyel bir eklemdir ve ön çapraz bağı kopmuş bir diz de tibia Öne çekmece testinde diğer dizden daha fazla öne gelir.

ÖÇB lezyonu tanısı için yardımcı olan görüntüleme yöntemleri nelerdir ?

ÖÇB kopmasında en değerli görüntüleme yöntemi MRI’dır.Klasik röntgen filmi ÖÇB’nin lezyonlarında kemik bir parça ile birlikte koparsa teşhis için değerli bir görüntüleme yöntemidir.

ÖÇB kopması olan hastalarda güncel yaklaşım nedir?

Ön çapraz bağın kopmasından hemen sonra bağ rekonstrüksiyonunun ( bağ nakli ile yeniden oluşturulması) yapılmasını savunun hekimler olduğu gibi, 2-3 hafta sonra yapılması gerektiğini savunun bir hayli hekim vardır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Öçb rüptürlerinin kısa süreli sonuçları hastaya zarar verici değildir. Yapılan araştırmalarda ÖÇB’ın diz için çok önemli olduğu ,uzun süreçte yokluğunun diz kireçlenmesine (gonartroz) yol açtığı ortaya çıkmıştır.Bu yüzden genç ve orta yaş grubu hastalarda öçb rekonstrüksiyonu yapılmalıdır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ön çaparaz bağ rekonstrüksiyonu artık günümüzde artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.Hastanın kendinden alınan bağlar ile ÖÇB tekrar anotomik yerinde oluşturulmaktadır.