Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Osteokondritis Dissekans

Osteokondritis Dissekans (Okd)

Osteokondritis Dissekans (OKD) Nedir ?

Eklemi oluşturan kıkırdak bir parçanın kendisini besleyen kemik bir parçayla birlikte eklem yüzeyinde ayrılma ve ya kopmasına osteokondritis dissekkans denir. En sık diz ekleminde görilmekle birlikte dirsek ,ayak bileği ve nadiren kalça ekleminde de görülür.

En sık görülme yaşı 10-15 yaşları arasında ergenlik çağında ortaya çıkar.yetişkinlerde orta yaş gurubunda görülür. Ergenler de kendi kendine iyileşme oranı daha yüksektir.Erişkinlerde cerrahi müdahalesiz düzelme şansı düşüktür. Ortalama %20 hastada çift taraflı gözükür.

OKD’nin Nedeni Nedir?

Çeşitli hormonal bozukluklar, kemiği besleyen damar tıkanıklığı, tekrar eden küçük travmalar ifade edilse de nedeni net olarak kanıtlanamamıştır.

OKD Şikayetleri

Hastalarda diz önünde ağrı,eklemde şişlik en sık görülen şikayettir. OKD parça eklem içine düşürse,serbest cisim olarak eklemde dolaşabilir, bazen dizde kilitlenme şikayeti yapar.bazende diz üst yanlarında ele gelebilir.

OKD Tanısı

Direk grafi genelde tanı koydurucudur. Özellikle 30-50 derece diz bükülü(fleksiyonda) iken çekilen grafilerde OKD teşhis edildir.Tanjansiyel grafilerde patelladaki OK’ ler teşhis edilebilir. MR hastalardan mutlaka istenir.

MR altın standarttır. MR görüntülerinde Kemikteki nekroz(Ölü) alanı,OKD nin ayrılıp ayrılmayacağı hakkında fikir verebilir.

OKD Tedavisi

Konservatif (Cerrahi Dışı) Tedavi

Özellikle Ergen hastalarda konservatif tedavi öncelikli seçimdir. Hastanın spor aktivitelerini kıstlamak, basit ağrı kesici ilaçlar veya nonsteroid ağrı kesici ilaçlar ile 6 aylık aralarla mr kontrolü yapılarak hasta takibe alınır.

Cerrahi Tedavi

6 ay 1 yıla kadar konservatif tedaviye cevap vermeyen vakalarda cerrahi tedavi endikasyonu vardır. Cerrahi tedavi kararı verilen hastalarda amaç beslenmesi bozulan OKD nin stabilizasyonunu sağlamak,beslenmesini arttırmaktır. Bu amaç için internal tespit yöntemleri kullanılır. Son evre olan olgularda (parça kopmuş,beslenmesi bozulmuş, eklem ,çerisine düşmüş) kıkırdak nakli yapılır.(mozaikplasti)