top of page
  • Writer's pictureBeliz Basiç

PRP Nedir?

PRP (Platelet-rich plasma) trombosit yönünden zengin plazma anlamına gelir. Son yıllarda oldukça sık kullanılan bir tedavi seçeneğidir. İlk başlarda kozmetik ve anti-aging (yaşlanma karşıtı)  kullanılmışsa yeni saç hücreleri oluşumunda oldukça faydalı olmasının keşfedilmesi ile birlikte saç ekimi alanında ve ortopedide de kas ve  tendon yaralanamalarında tedavi olarak kullanılır.PRP Nasıl Elde Edilir?


Hastanın kendisinden yaklaşık 20 cc kadar PRP tüpüne kan alınır. Kan özel bir santrüfüj cihazında yaklaşık 10 dakika içinde ayrıştırılır. Ayrışmada 3 ana tabaka oluşur. En altta eritrosit (kırmızı kan hücreleri), ortada ince beyazımsı trambositler ve üst bölüm de ise serum (plazma) vardır. Orta tabakadaki beyazımsı tabakada; bir milimetre küpte (yaklaşık1 damla) 1-3 milyon arası trombosit vardır. Bu trombositten ve büyüme faktöründen zengin tamir hücreleri hasarlı bölgeye enjekte edilerek tedavi yapılır.PRP Enjeksiyonundan Sonra Hasarlı Bölgede Nasıl Bir Etkileşme Olur?


Trombositlerin bilinen en esaslı görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Yapılan araştırmalar da trombositlerin büyüme faktöründen zengin olduğu görülmüştür (trombosit growth factor) ve bazı koruyucu doğal maddeler içerir.


Enjeksiyondan sonra yoğun trombositler ve bugün halen tam olarak bilinmeyen trombositlerin  içindeki ve çevresindeki tamir edici kimyasallar; hasarlı bölgede bir seri  zincirleme reaksiyon oluştururlar. Tamir mekanizması işler,aynı zaman da beyine de sinyal giderek iyileştirme yönünde aktivasyon sağlanır.PRP Uygulaması Nasıl Yapılır ve Kaç Kere Uygulanır?


Kan ayırıştırıldıktan sonra trombositten zengin plazma uygulanacak yere göre 2-5 ml.arasında enjekte edilir. PRP uygulama sıklığı hastaya göre ve problemli yere göre değişmekle birlikte 2-3 kez 15 gün ara ile uygulanır.PRP Uygulamasından Sonra İyileştirici Etki Ne Zaman Ortaya Çıkar ?


Uygulamadan sonra uygulanan yerde ağrı şiddeti artabilir. Bu sık görülen bir durumdur. Endişelenmemek gerekir. İyileştirici etki 1-2  hafta içerisinde başlar.Ortopedik Hangi Rahatsızlıklarda PRP Uygulanır?


Tendon yaralanmaları veya tendinitler de (tenisçi dirseği ve golfçü dirseği), bazı erken dönem kıkırdak hasarlarındaki omuz rotator cuff tendiniti veya yırtıkların da vb. vakalarda kullanılır.


PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var mıdır?


PRP’nin yan etkisi yoktur. İlk yapıldığı andan itibaren ağrı da artış olabilir. Birkaç gün sürebilir. Buz uygulaması ağrıyı azaltacaktır. Hastalar da çok gerekmedikçe ağrı kesici ilaç alımını çok önermemekteyiz; çünkü ağrı kesiciler PRP’nin etkisini azaltabilmektedirler.


bottom of page