Özel Aile Hastanesi Bahçelievler Mahallesi, Talatpaşa Bulv Begonyalı Sok 7/9, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Spinal Stenoz

Spinal Stenoz Nedir?

Dejeneratif Disk Hastalığı (Spinal Stenoz)

 Bel ve boyun ağrıları orta yaş üstündeki hastalarda genelde dejeneratif(kireçlenmiş-bozulmuş) disk ve omurgalarla ilişkilidir.dejeneratif disk uzun vade de haraket kısıtlılığı ve  sinirlere bası sonucu ağrılara neden olur.

Hastalığın Süreci


Disk iki omurga kemiği arasındadır. Yukardaki şemasaki gibidir.diskin ortasında çekirdeği vardır.sağlıklı bir disk su yatağı gibi görev yapar.Omurgaların hareketi esnasında basınç emici görev yapar.Diskin ortasındaki çekirdeğin sıvı yoğunluğu daha yüksek olup,çekirdeğin etrafındaki anulus onu sınırlar.

Yaş ilerledikçe diskin(anulus) elastikiyeti azalır,mekanik zorlanmalarda dengeleyici,basınç emici özelliğini kaybeder.bağzı diskler su kaybına uğrar ve yüksekliği azalır. Bazı diskler  ilerleme sürecine bağlı olarak yırtılır ve fıtığa neden olur.(herniasyon)

Disk görevini yapamadığı için faset eklemlerine daha fazla yük biner. Faset eklemlerindeki kıkırdak yapı aşırı basınçtan etkilenir ve kireçlenmeye neden olur.
 

Spinal Stenoz Belirtileri

Kireçlenme dokusu da(osteofitler) yakın çevresindek omuriliğe ve omurilik köklerine baskı yaparak hastada ağrıya neden olur.(faset sendromu)

Dejeneratif disk hastalığında temel şikayet ağrıdır. Hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren bir durumdur.Tüm konservatif tedavilere cevap vermeyen ağrılarda son seçenek olarak cerrahi tedavi önerilir.

Spinal Stenozda Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi de temel ilke omuriliğe veya omurilik köklerine olan baskıyı kaldırıb ,stabile bir bel dinamiği yaratmaktır. 

Bel fıtığı ameliyatı geçiren hastaların uzun vade sonuçları (Türkiye de sağlam bir istatistik yapma alışkanlığı olmadığından) belli değildir.cerrahi tedavide bu tür hastalarda diskektomi(fıtığın alınması) +Stabilizasyon(omurgaların vida veya plak ile sabitlenmesi) +interbody füzyon(omurgaların arasındaki disk mesafesine cage (kafes) konması gereklidir.